Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffe/teservis 4079587



*

nr 407 9587


Kaffe/teservis

4-del, Frankrike, Christofle, sent 1800-tal, pläter


Utrop:

1.000 kr

Såld:

2.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 maj 2006
kl 16:00:01


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/4 15:28:55 1      1.000 kr
18/4 15:52:11 2      ledande budet*
18/4 15:54:23 1      1.200 kr
18/4 15:55:10 1      1.500 kr


  • Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: christofle europa frankrike fransk franska franskt kaffe nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal tekopp tekoppar teservis
  • 6751 Bägare
    + skål, 2 delar, silver. Höjd: 6,5-12, vikt: 200 g..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:41
  • 6589 Bägare
    5 st, silver, små, graverade. Höjd: 5-6. Cm, vikt:..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:47
  • 6590 Bägare
    silver, CG Hallberg, 1943, skadad fot. Höjd: 8 cm,..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:14
  • 6603 Bestick
    12 delar, silver, udda. Längd: 11-15, vikt: 220 gr ca
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:59
  • 6443 Bestick
    silver, 33 st. Längd: 18-25, vikt: 1900 gr brutto ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:10
  • 6650 Bestickuppsätt..
    silver, 48 delar, Rosenholm. Längd: 12-19,5, vikt:..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:51




Ladda ner broschyr